صفحه اصليتماس بامانقشه سايتنسخه موبایل
  
  
 
 
چاپ   

سوال و جواب در مورد ثبت و استفاده از علائم تجاری

امتیاز کاربران به سوال و جواب در مورد ثبت و استفاده از علائم تجاری
5از5 از مجموع 12 رای ثبت شده
امتیاز شما:
 1- آیا علامت تجارتی در ایران مورد حمایت قانون قرار می گیرد؟ 
 ج :بله علامت تجارتی در ایران قابل حمایت است. اتفاقا ایران از سال1310 جزئ معدود کشورها ئی در آسیا می باشد که موضوعات مربوط به حمایت از علائم تجاری را در قوانین داخلی خود آورده است . ثبت علائم و اختراعات مصوب 1310و آئین نامه اجرائی این قانون مصوب 1337 مبنای این حمایت می باشد.


2- استفاده از علامت تجارتی چه مزایائی را دارد؟
ج : اول باید بین استفاده از علامت تجاری بدون ثبت آن و استفاده از علامت تجارتی که ثبت شده است تفاوت قائل شد. در قسمت اول حمایت از آن بسیار مشکل است هرچند حقوقی را برای استفاده کننده مستمر در قانون ثبت علائم پیش بینی شده است . اما اگر علامت را ثبت نموده اید مزایای زیر را دارد: 1- می توانید آنرا روی کالای خاصی که طبقه آن مشخص است درج کنید 2- می توانید از واردات و صادرات آن کالا بدون مجوز شما انجام پذیرفته جلوگیری کنید 3- می توانید از عرضه و فروش آن بدون مجوز شما ممانعت به عمل آورید 4- می توانید اجازه استفاده از آنرا در مقابل توافقات مالی به شرکتها و اشخاص دیگر بدهید 5- می توانید بازار محصولات خود را گسترش انحصاری دهید. 6- علامت تجاری اهرمی برای رقابت مطلوب می باشد 7- مبنای یک بازاریابی مناسب می باشد 8- عنصری برای تمیز کالاها از هم می باشد 9- و بسیاری از منافع اقتصادی دیگر.......


3- چه کسانی می توانند از علامت تجارتی استفاده کنند؟
جواب : کسی که علامت تجارتی به نام او ثبت شده است و کسی که علامت موقتا یا دائم از سوی مالک به وی منتقل گردیده است.


4- آیا می توان با استفاده از علامت تجارتی واردات برخی کالاها را انحصاری کرد؟ 
جواب : بله ، این موضوع به لحاظ حقوقی است که یک فرد نسبت به مالکیت خود پیدا می کند . یعنی علامت تجارتی وقتی توسط یک شخص یا شرکت ثبت می شود حق استفاده از آن مربوط به ثبت کننده می باشد . کس دیگری نمی تواند از آن استفاده کند . بنابر این اگر شخصی با یک کارخانه تولید نوشابه قرار دادی داشته باشد که روزانه 1000 بطری با نام و علامت تجارتی تحت مالکیتش تولید کند . این کالاها با شرط ثبت علامت بر روی آن فقط برای سفارش دهنده قابل حمایت است و ایشان می تواند از این علامت استفاده و مانع استفاده دیگران و حتی کارخانه تولید کننده از علامت تجاری متعلق به سفارش دهنده نیز بشود.

 


5- آیا می توان از علامت تجارتی دیگری استفاده نمود؟
جواب : اگر بدون اجازه مالک علامت تجارتی باشد خیر


6- آیا می توان علامت تجارتی مشهوری که در ایران به ثبت نرسیده است را به نام خود ثبت نمود؟
 ج: می توان چنین در خواستی را داشت . اما چون غالب علامتهای مشهور درکشورهای عضو کنوانسیونهای جهانی که ایران هم به آن پیوسته است از جمله کنوانسیون پاریس به ثبت رسیده است بعدها مالکین علامت به محض اطلاع می توانند علاوه بر در خواست ابطال علامت شما از شما ضرر و زیانهای هنگفتی را نیز مطالبه کنند . البته اداره مالکیتهای صنعتی با یک بر خورد عرفی به موضوع می پردازد و اغلب چنین در خواستهایی را نمی پذیرد.


7- اگر شخصی بدون اجازه مالک علامت از علامت تجارتی وی استفاده کند چه مجازاتی را دارد.
 ج: می توان چنین در خواستی را داشت . اما چون غالب علامتهای مشهور درکشورهای عضو کنوانسیونهای جهانی که ایران هم به آن پیوسته است از جمله کنوانسیون پاریس به ثبت رسیده است بعدها مالکین علامت به محض اطلاع می توانند علاوه بر در خواست ابطال علامت شما از شما ضرر و زیانهای هنگفتی را نیز مطالبه کنند . البته اداره مالکیتهای صنعتی با یک بر خورد عرفی به موضوع می پردازد و اغلب چنین در خواستهایی را نمی پذیرد.

8- آیا می توان محصولاتی را که با علامت تجارتی تحت مالکیت من وارد شده است ولی از من هیچگونه مجوزی گرفته نشده است توقیف نمود؟
 ج: اصولا هر محصولی که با یک علامت تجارتی ثبت شده در ایران وارد می شود یا باید توسط مالک آن و یا شخصی که نمایندگی وکالت و یا اجازه واردات از سوی مالک دارد ترخیص شود . چنانچه شما مالک علامت تجارتی هستید و از این واردات اطلاع پیدا نمائید می توانید از طریق مراجع قضائی مانع واردات آن کالا شد و آنرا توقیف نمود.


9- مدتی که توسط قانونگذار ایرانی از علامت تجاری حمایت شده است چند سال است؟
ج: 10 سال از تاریخ ثبت اظهارنامه در اداره مالکیتهای صنعتی


10- آیا می توان در هر دادگاهی در کشور اقامه دعوی در رابطه با موضوعات علامت تجاری نمود.
 ج: طرح دعوی بلااشکال است . باید دانست فقط دادگستری شهر تهران می تواند به این دعوی رسیدگی نماید اما این موضوع مانع از این نیست که دادگاههای سایر شهرستانها از رسیدگی اولیه و مقدماتی استنکاف نمایند بلکه به صراحت قانون سایر محاکم در شهرستانهای دیگر باید اقدامات مقدماتی را انجام دهند و حتی می توانند تا مرحله صدور قرار تامین اقدام و پرونده را برای ادامه رسیدگی به تهران ارسال کنند.


11- آیا علامتهای تجارتی سایر کشورها در ایران حمایت می شود.
ج:فقط کشورهائی که عضو کنوانسیون پاریس هستند می توانند از حمایت در ایران هم بر خوردار شوند.


 12- من مدتهاست که از یک لوگو (مارک) برای محصولاتم استفاده می کنم و مدتی است فردی علامت مرا روی محصولات خود می چسپاند . ولی من آنرا تا کنون ثبت نکرده ام ؟آیا من می توانم از این فرد شاکی شوم ؟
 ج: بله می توانید اما باید مدارک کاملی که سابقه استعمال شما را از دو جنبه اول سبق استفاده و دوم استفاده مستمر شما باید اثبات شود . البته یک پروسه پیچیده حقوقی است که باید توسط اهل فن پیگیری شود.


13- آیا می توان علامتی را با حروف انگلیسی ثبت نمود؟
بله


14- می توان یک نوشته را به جای شکل خاص به عنوان علامت تجارتی ثبت کرد؟
ج: بله می توان نقش یا شکل یا حروف را به عنوان علامت تجارتی ثبت نمود


15- فرق لوگو ، مارک و علامت تجاری چیست؟

ج: چه در متون خارجی و چه در قوانین ایران هیچگونه اشاره ای به واژه لوگو نشده است و یک اصطلاح عامیانه محسوب می شود اما مارک به تنهائی کاربرد ندارد بلکه ترید مارک TRADE MARK همان معنی علامت تجارتی را دارد و در کشورهای دیگر مساوی با علامت تجارتی می باشد.


16- آیا می توانم لوگوی طراحی شده خود را به عنوان علامت تجارتی ثبت کنم ؟
 ج :بله می توانید البته شرایط شکلی را باید رعایت کنید یعنی باید یا نقش باشد یا تصویر یا حروف یا مختلط و اندازه آنهم باید 10*10 باشد و در 10 نسخه نیز تهیه شود و سایر شرایط مربوط به ثبت از جمله شباهت با دیگر مارکها نداشته و........


17- برای اقامه دعوی علیه سوء استفاده کننده از یک علامت تجاری چه مدارکی لازم است؟
ج: گواهی ثبت علامت تجارتی که باید از سوی اداره مالکیتهای صنعتی صادر شده باشد اگر مالک شخص حقیقی است باید مدارک اثبات کننده هویت خود اگر شخص حقوقی است باید آخرین آگهی تاسیس مدارکی که دلایل اثباتی شما محسوب می شسوند مانند استشهادیه محلی یا تامین دلیل یا پکینگ لیست گمرگی و غیره اگر دعوی توسط وکیل مطرح می شود باید وکالتنامه نیز ضمیمه باشد.


18- آیا هر علامتی قابلیت ثبت دارد؟
ج: خیر در قانون ثبت علائم و اختراعات محدودیتهائی برای ثبت برخی از تصاویر نقوش و علامتها پیش بینی شده است و اداره ثبت مالکیتهای صنعتی نیز عرفا و برابر رویه عملی خود محدودیتهائی را قائل می شود از جمله : پرچم جمهوری اسلامی ايران و سایر کشورها ، علامتهای دولتی و نشانهای دولتی ، تصاویر و سخنان مقامات رسمی ،هر گونه نوشته تصویر و نقوشی که موهوم به انتساب به مقامات دولتی و رسمی باشد ، علامات سازمانها و موسسات و نهادهای دولتی ، علامات موسسات ذسمی دیگر مانند هلال احمر وصلیب سرخ ، تصاویر ، جملات و نقوش خلاف عفت عمومی و خلاف انتظامات عمومی


19- طبقات در ثبت علامت تجارتی چه کاربردی دارد؟
ج: به طبقه ای که به عنوان نمونه در اینجا ذکر می کنم توجه کنید : هر گاه شما برای علامت تجاری اقدام کنید باید مشخص کنید این علامت را برای چه نوع کالاهائی بکار می برید . قانون شما را موظف می سازد که نوع کالاهایتان را ذکر کنیذ . در قانون نیز گروهی از کالاهای هم سان را در یک طبقه قید نموده اند و کالاهای شما باید در یکی از این طبقات ذکر شده باشد مثلا" : طبقه 8 - انواع ابزار و لوازم دستي ( كه با دست كار مي كنند ) ، سرويس كارد و قاشق و چنگال ، سلاح كمري ، تيغ . مثلا اگرعلامت تجارتی خاصی معرف چرخ گوشت دستی باشد و شما تقاضای ثبت آنرا کنید باید در این طبقه ثبت شود . البته باید دانست که شما مختار هستید نام هر نوع کالا را ذکر کنید و در خواست ثبت سایر کالاهای غیر مرتبط را نیز در طبقات متفاوت داشته باشید نکته : اداره ثبت مالکیتهای صنعتی بنا بر روشی که منشائ قانونی به نظر بنده ندارد از پذیرش اظهار نامه ثبت علائمی که مجوز فعالیت رسمی در آن نداشته باشید اعلام بهانه می نماید.


20- آیا اختصاص چند طبقه به یک علامت برای مالک علامت در رابطه با سایرطبقات ایجاد حق می کند؟
 ج: خیر بنا بر نظریه اغلب حقوقدانان هر علامت تجارتی فقط در طبقاتی که برای آن گواهی ثبت در یافت داشته اند ایجاد حق نموده و اشخاص دیگر می توانند سایر طبقات را ثبت نمایند . البته مشکلات حقوقی خاصی از جمله شباهت علامت تجاری و وجوه آن پیش خواهد آمد که بحث حقوقی مفصلی دارد . ما توصیه می کنیم شما از هیچ علامت تجارتی تحت مالکیت دیگران تحت هیچ شرایطی استفاده نکنید.


21- آیا می توان یک علامت تجارتی را برای هر کالائی نصب کرد؟
ج: در قوانین موجود منعی ندارد مشروط بر اینکه علامت نصب شده متعلق به دیگری نباشد . و اگر خواهان حمایت قانون باشید باید کالا و طبقه را نیز رسما ثبت نمود.


22- اداره مالکیتهای صنعتی چیست و چه اداره ای است ؟
 ج:اداره مالکیت صنعتی ادره دولتی است که از زیر مجموعه های سازمان ثبت اسناد و املاک محسوب و جزئ قوه قضائیه محسوب می شود . وظیفه این اداره ثبت علامتهای تجارتی و اختراعات می باشد . به این جهت صنعتی گفته می شود که معمولا اختراع جنبه صنعتی دارد و علامتهای تجاری نیز بر روی کالاهای صنعتی نصب و معرف محصولات ناشی از تولیدات صنعتی می باشند در مقابل اداره ثبت مالکیت صنعتی ادرات و سازمانهائی هستند که به ثبت مالکیتهای ادبی و هنری می پردازند مانند شورایعالی انفورماتیک در خصوص نرم افزارها و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در ثبت آثار سینمائی و نویسندگان . در ایران ادراه ثبت شرکتها و مالکیتهای صنعتی در یک محل و تحت نظارت یک مدیر کل فعالیت دارند و بخش ثبت شرکتها دارای یک رئیس زیر نظر مدیر کل و نیز بخش مالکیتهای صنعتی نیز دارای یک رئیس و ایشان هم زیر نظر مدیر کل انجام موظیفه می نمایند.


23- اداره ثبت شرکتها با اداره مالکیت صنعتی چه تفاوتی دارد؟
 ج: به سوال 22 مراجعه کنید وبا این توضیح که اولی به ثبت شرکتها و تلویحا نام شرکتها می پردازد و دومی به ثبت علامتهای تجاری و اختراعات و هر دو یک اداره را تشکیل می دهند.


 24- اگر من الان به اداره ثبت شرکتها و مالکیتهای صنعتی مراجعه و تقاضای ثبت علامت تجارتی بنز را برای پارچه داشته باشم چه اتفاقی خواهد؟
 ج: معمولا اداره ثبت شرکتها با رویه عدم پذیرش جواب شما را به لحاظ معرف و مشهور بودن علامت را می دهد . اما اگر کمپانی بنز علامت خود را در ایران به ثبت نرسانده باشد و نیز پارچه را به عنوان کالای مورد نظر خود ثبت نکرده باشد می توان چنین در خواستی را مطرح نمود . البته این حق برای کمپانی بنز محفوظ است که نسبت به ثبت علامت توسط شما معترض شده و تقاضای جبران خسارت بنماید . و در آخر اعلام می کنیم که شما با طرح چنین در خواستی در گیر یک موضوع پیچیده و سنگین حقوقی خواهید شد.

 نظرات
(1396/09/23)
باسلام.یه سوال داشتم من سال ۸۲ شرکتی ثبت کردم شرکت خدماتی پیام رخشان کرج تازه متوجه شدم تو قزوین هم یه شرکت خدماتی پیام رخشان پویش ثبت شده سال ۹۴ من میتونم شکایت کنم یانه ؟مگه موقع انتخاب نام استعلام نمیگیرن چراثبت دادن ؟
(1396/09/24)
سلام، ثبت شرکت هیچ انحصاری در استفاده از کلمات موجود در نام شرکت را برای مالکین ایجاد نمی کند. در صورتیکه قصد انحصاری کردن نام شرکت را دارید باید آنرا به عنوان نام تجاری ثبت کنید.
(1396/09/15)
سلام دوستانی که قصد ثبت اختراع دارند هنگام تعیین مرجع استعلام اختراع و اظهارنامه توصیه می کنم تحت هیچ شرایطی اداره کل گسترش علم سنجی دانشگاه ازاد رو به عنوان مرجع استعلام انتخاب نکنید چون مشاهده شده که اختراعات بی دلیل توسط این مرجع رد می شوند و نام اختراعاتی را ذکر می کنند که در عمل هیچ سنخیتی با اختراع فرد متقاضی نداره و یک متن هم می نویسند که این متن در مکان های مختلف و شرایط های مختلف در مراحل مختلف ثبت اختراع که یک کار حقوقی است تغییر معنا میده و ضمن گرفتن و وقت و هزینه از متقاضی در انتها به ضرر فرد متقاضی تبدیل میشه که اسنادش هم موجوده ) توصیه می شود این مرجع استعلام رو انتخاب نکنید . فعلا مراجع استعلامی که خوب دراومده و همه از ان راضی هستن پژوهش های علم و صنعتی ایران با دانشگاه صنعتی اصفهان و پارک و علم فناوری سمنان و ... است
(1396/09/19)
با سلام و عرض ادب از تذکر جنابعالی سپاسگزاریم.
(1396/08/29)
سلام الان این اسم (پیام رخشان کرج) ثبت تجاری کردم اماخیلی ها از اسم رخشان دارن استفاده میکنن مثال رخشان صنعت .رخشان مهر وو ایااسمی که ثبت تجاری شدازکدام کلمات کسی نمیتونه استفاده کنه؟
(1396/08/29)
باسلام و احترام درصورتیکه در گواهینامه ثبت علامت تجاری، قید نشده باشد که مثلاً متقاضی نسبت به کلمات رخشان، یا کرج حق استفاده انحصاری ندارد، یعنی شما می توانید به سایرین که از کلمه رخشان استفاده می کنند اعتراض کرده و در صورت عدم تمکین، به مراجع قضایی شکایت کنید.
(1396/08/21)
سلام میشه کلمه wooding رو ثبت کنم که کلمه و حرف لاتینه؟
(1396/08/22)
سلام بله ولی باید کارت بازرگانی ارائه نمایید.
(1396/08/13)
سلام یک برند یانام تجاری هست که بنام یک شخصی است ومدت ۱۲سال از تاریخ ثبت سپری شده وعلاوه براینکه مدت گذشته همان کارخان ای که ادرس علامت فوق است به شخص دیگری کارخانه فروخته شده ایا میتوانم علامت را بنام شرکت جدید که کارخانه را خریده وهمان مواد را تولید میکند باهمان طبقات بنام خود کنم سپاس گذارم اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید اقدام کنم از طریق خودتون
(1396/08/14)
با سلام و احترام بله در صورتیکه مهلت قانونی تمدید برند گذشته باشد، هر فرد دیگری می تواند اقدام به ثبت آن برند نماید مشروط به اینکه در این مدت یعنی از تاریخ اتمام مهلت تمدید برند تا کنون، این برند یا هر برند مشابه آن ثبت نشده باشد. شما می توانید با ثبت نام از طریق لینک ذیل و ارسال مدارک و اطلاعات منتظر تماس کارشناس شرکت باشید یا اینکه با شماره ثابت 02128421838 داخلی 4 یا شماره همراه 09128501828 سرکارخانم شاکری کارشناس ثبت علائم تماس حاصل فرمایید. ثبت برند http://e.RESAco.ir/?action=new#soratRegistering
(1395/09/18)
با سلام امکان ثبت دو اظهارنامه افزایش کالا و خدمات به صورت همزمان وجود دارد؟
(1395/09/17)
باسلام واحترام بله شما می توانید دواظهارنامه تکمیل کنید
(1395/09/07)
با سلام و احترام ، بنده یک اظهارنامه ثبت علائم تجاری برای ثبت نام سوپر مارکت رو انجام دادم که بعد از سه ماه انتظار درخواست بنده بخاطر (وفق بند الف از مواد 30و 32 قانون ثبت اختراع و علائم تجاری ، برای کالای مورد نظر فاقط صفت مشخصه می باشد )رد شده این به چه معنی است و باید چیکار کنم
(1395/09/07)
باسلام واحترام لطفا جهت مشاوره باشماره های دفترتماس حاصل شود کارشناسان مربوطه راهنمایی کنند. 09120242918 02128421838داخلی4
(1395/09/02)
سلام من میخوام یه برند ثبت کنم ولی هر مشخصاتی میزنم به کد ملی و نام خانوادگی گیر میده و پیغام میده که همخوانی نداره با سیستم ثبت و احوال.. باید چیکار کرد؟ ممنون
(1395/09/03)
باسلام واحترام باتوجه به مشکل جنابعالی باید خدمت شما به عرض رساند ماکارثبت برندشمارو می توانیم انجام دهیم به طوری که مشکلی پیش نیاید . اماباید خدمت شما عرض کنم مااطلاعی ازمشکلات سیتمی سازمان ثبت نداریم لطفا باخودسازمان تماس گرفته شود
(1395/09/02)
با سلامو خدا قوت بنده برند گلچین تک رو ثبت کرده ام.عده ای سودجو از اسامی مشابه ای چون گلچین یک، گلچین ارس، گلچین ارسان تک و ... استفاده کرده و باعث سردرگمی مشتریان بنده شده اند.می خواستم ببینم آیا امکان شکایت کیفری هست و میتونم جلو سواستفاده ها رو بگیرم.مشکل اصلی استفاده از کلمه گلچین هست که یه پسوند یا پیشوند بهش اضافه میکنن.خواهشمندم راهنمایی کنید و در صورت امکان مراحل شایت رو بفرمایین.مرسی.
(1395/09/03)
باسلام واحترام شما باید یک نامه اعتراض برای ایشان ارسال نموده وشخص مربوطه مهروامضا کند ورسیدتحویل راازشخص گرفته ودرصورت قبول نکردن اظهارنامه دادگستری ارسال شود برای ایشان واگرمجددا قبول نکرد شما می بایست اقدام به دادخواست نموده.
(1395/08/16)
با سلام. لطفا در مورد مبلغ فیش واریزی ثبت نام ثبت لوگو اطلاع رسانی بفرمایید. با تشکر
(1395/08/17)
باسلام واحترام لطفا درصورت تمایل به مشاوره باشماره دفترتماس حاصل شودباتشکر 02128421838داخلی4
(1395/08/12)
با سلام لطفا اگر واستون مقدور در این زمینه منو راهنمایی کنید من درخواست ثبت برند دادم واسه شرکت فرش که طی اخطار ابلاغ رفع نقص که آمد گفتن کارت بازرگانی ارائه دهید که مه آن را فرستادیم با اینکه قبلا جزمدارکمان ارسال کرده بودیم ولی دوباره ابلغ امد که لطفا مدارک مربوط به طبقه 7ارائه گردد و طی مکاتبات انجام شده گفتن که مجوز مربوط به این طبقه ارائه شود (طبقه 7:ماشینهای بافندگی و صنایع نساجی ) به چه دلیل از ما مجوز میخواهد لطفا راهنمایییی کنید.
(1395/08/15)
باسلام واحترام زیرا موضوع بافندگی است نیازبه مجوزمی باشد
(1395/07/29)
با سلام بنده میخواهم نام ولوگو محصول را بعنوان برند ثبت کنم که در حوزه چسب و پلیمرهست اما مشابه اسمی این برند درمحصولات لوازم خانگی ترکیه نیزهست اما با یک لوگومتفاوت آیا اجازه ثبت این برند روبا این نام مشابه به من می دهند و درآینده مشکلی نخواهم داشت. با تشکر فراوان
(1395/07/29)
باسلام واحترام خدمت شمامشتری گرامی بله امکان ثبت وجود دارد درصورت تمایل بامادرارتباط باشید باتشکر 02128421838داخلی4 09128501828
(1395/07/25)
باسلام واحترام آیا میتوان پس از ثبت اظهارنامه برند درصد مالکیت راتغییر داد وبرای برند با شرکت دیگری شریک شد.باتشکر
(1395/07/25)
باسلام واحترام آیا میتوان پس از ثبت اظهارنامه برند درصد مالکیت راتغییر داد وبرای برند با شرکت دیگری شریک شد.باتشکر پاسخ باسلام واحترام بله امکان دارد باتشکر
(1395/07/25)
باسلام واحترام آیا میتوان پس از ثبت اظهارنامه برند درصد مالکیت راتغییر داد وبرای برند با شرکت دیگری شریک شد.باتشکر باسلام واحترام بله امکان دارد باتشکر
(1395/07/18)
با سلام و خسته نباشید من با استفاده از از کارت بازرگانی یکی از دوستان دو برند محصولم را ثبت کرده ام.ولی برای برند سوم دیگر امکان استفاده از ان کارت بازرگانی نیست و باید از کارت دیگری استفاده نمایم.آیا این مساله میسر است ؟ ممنون از راهنماییتان
(1395/07/19)
باسلام واحترام بله شما می توانید ازکارت بازرگانی دیگری استفاده نماییدباتشکر
(1395/07/15)
سلام و درود مغازه اي در همجواري ما بخاطر گول زدن مردم و سابقه ما از رنگ و فونت عينا تابلو ما نصب كرده خواهشمند است اشاره بفرمائيد مي توانم شكايت و جلوي اين اغفال مراجعين را بگيرم متشكر
(1395/07/16)
با سلام واحترام شما فقط با ثبت تصویر تابلوی خودتان به شکلی که به جای ترکیب کلی، جزئیاتی مانند فونت و رنگ را در بر بگیرد (که برای این موضوع باید حتماً از طریق یک کارشناس ثبت اقدام کنید)، می توانید از سوء استفاده های مشابهت شکلی، جلوگیری کنید.
(1395/07/10)
سلام خسته نباشید من اظهارنامه پر کردم برا ثبت اسم هدیگل اما اخطار رفع نقص اومده که مستند فارسی از مرجع معتبر استخراج گردد و صحت آن اسکن شود!!! کمکم کنید که چی کنم رفع نقص شه !!!!؟؟؟؟؟
(1395/07/12)
با سلام و احترام برای دریافت خدمات ثبت برند و رفع نقص، لطفا با شماره 02128421838 داخلی 4 تماس حاصل فرمایید.
(1395/07/08)
من نامی را در سازمان ثبت برند دو سال پیش ثبت کرده ام که اسم یکی شهرهای جنوبی ایران است ولی حالا معاونت ارشاد به من ایراد گرفته و می گویند نام شهرها را میتوان تنها برای همان محدوده استفاده کرد و نه در شهر تهران. ایا این حرف وجاحت قانونی دارد؟ با تشکر
(1395/07/12)
با سلام درصورتیکه اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگر مانند دولت، اسنادی مربوط به استفاده از نام آن شهر در طبقه و نوع کالایی که شما ثبت کرده اید، ارائه کنند که نشان دهنده استفاده از آن نام تجاری در آن موضوع قبل از شما باشد، این مدارک به عنوان مدارک حق تقدم محسوب شده و هیئت حل اختلاف سازمان ثبت اسناد و املاک می تواند به نفع آن شخص رأی صادر کند. البته یک پرونده حقوقی بسیار پیچیده ای خواهد شد که حتماً نیاز به وکیل خواهید داشت. موفق و پیروز باشید.
(1395/05/24)
با عرض سلام آیا امکان ثبت برند با نام و نام خانوادگی هست مانند مثال برندی با نام ” علی ساطانی” ؟
(1395/07/29)
باسلام واحترام بله امکان پذیراست باتشکرمرکزرسا
(1395/07/04)
باسلام واحترام : بله این امکان وجوددارد بامادرارتباط باشید باتشکرمرکزانفورماتیک رسا سامانه راهبری علایم تجاری (سرعت)sorat.resaco.ir e.RESACO .irثبت نام شماره تماس :09128501828و02128421838داخلی4
(1395/05/08)
با سلام آیا میتوانم برای برند نان از یک نان محلی استفاده کنم
(1395/07/05)
باسلام واحترام بله البته شما می توانید
(1395/07/05)
باسلام واحترام بله می توانید
(1395/07/05)
باسلام واحترام بله البته می توانید درصورت تمایل باما درارتباط باشید باتشکرمرکزانفورماتیک رسا سامانه راهبری علایم تجاری (سرعت)sorat.resaco.ir ثبت نام e.RESACO .ir شماره تماس :09128501828و02128421838داخلی4
(1395/07/05)
باسلام واحترام بله البته می توانید درصورت تمایل باما درارتباط باشید باتشکرمرکزانفورماتیک رسا سامانه راهبری علایم تجاری (سرعت)sorat.resaco.ir ثبت نام e.RESACO .ir شماره تماس :09128501828و02128421838داخلی
(1395/05/06)
با سلام و سپاس آیا ثبت برند و نام تجاری برای مالک حقیقی تعهدات حقوقی یا مالیاتی ایجاد می کند ؟
(1395/07/05)
باسلام واحترام خیرایجادنمی کند باتشکرمرکزانفورماتیک رسا سامانه راهبری علایم تجاری (سرعت)sorat.resaco.ir ثبت نامe.RESACO .ir شماره تماس :09128501828و02128421838داخلی
(1395/05/02)
با سلام وخسته نباشید آیا برای ثبت برند یا علامت تجاری حتما نیاز به مجوز یا پروانه بهره برداری است یا فرقی نمیکند. برای ثبت شرکت چه مدارکی لازم است . با سپاس فراوان
(1395/07/05)
باسلام واحترام بله نیازبه یکدام ازمجوزها می باشد.برای ثبت شرکت کپی شناسنامه وکارت ملی اعضای هیئت مدیره به علاوه مجوزفعالیت باتشکرمرکزرسا
(1395/05/03)
با سلام ، آيا من كه بساز بفروشم مي توانم براي ساختمان هايي كه ميسازم برند ثبت كنم ؟
(1395/07/05)
باسلام واحترام بله می توانیدباتشکرمرکزرسا
(1395/04/31)
با عرض سلام بنده ميخواهم يك برند كه داراي كلمه لاتين هست به ثبت برسونم به نام شخص حقوقي يعني شركت ايا لازم هست كارت بازرگاني بنام مديرعامل شركت باشد؟ باتشك
(1395/04/31)
با سلام و احترام در صورتیکه کارت به نام مدیر عامل نباشد، شما باید حداقل یک درصد از برند را به نام مالک برند ثبت کنید.
(1395/04/31)
سلام و عرض ادب ثبت علامت تجاری با ثبت عنوان متفاوته؟ مثلاً هایدا لوگو رو جدا ثبت کردن عنوان هایدا رو جدا؟ اگر این دو مورد جدای از هم هستن، فرآیند ثبتشون چه جوریه؟
(1395/04/31)
با سلام و احترام شما می توانید نام و علامت را در کنار هم و در یک گواهینامه ثبت کنید و نیاز به ثبت مجزای آن ها از هم نیست.
(1395/04/30)
ایا می توان از طریق فونت نام تجاری شکایت کرد
(1395/07/05)
باسلام واحترام بله اگه مشابهت زیادباشد امکانش وجودندارد
(1395/03/03)
با سلام. چگونه و از کجا میتوان فهمید که نام برندی که ما انتخاب کردیم قبلا ثبت شده یا خیر؟ که معطل نشویم و از اول نامی انتخاب کنیم که کسی ثبت نکرده باشد
(1395/03/05)
با سلام و احترام، شما می توانید با جستجوی روزنامه رسمی به آدرس rrk.ir از وجود یک نام مطمئن شوید اما در صورتیکه نامی که شما جستجو می کنید در روزنامه رسمی یافت نشد، نمی توانید با قطعیت وارد فرایند ثبت شوید. استعلام نام مهمترین و حساسترین بخش ثبت برند است و بهتر است با کسی که در این حوزه از تخصصی و تجربه کافی برخوردار است مشورت کنید. مشابهت های مختلفی باعث عدم امکان ثبت برند خواهد شد؛ برای مثال مشابهت های آوایی، شکلی، عرفی باعث رد درخواست و عدم امکان ثبت برند شما خواهد شد.
(1395/03/01)
سلام بنده اقدام بفروش گلاب وعرقیات بسته بندی شده با اسم خودم میکنم ویه سایت به همین نام دارم !آی حتما باید ثبت برندکنم؟باتوجه به اینکه تولیدی ندارم مغازه هم ندارم چطوزی مجوز بگیرم؟آیا نمادالکترونیک فروشگاه مجوز لازم برای ثبت برند حساب میشه ؟!
(1395/03/05)
با سلام و احترام، شما باید در هر صورت برای فعالیت خود حتی اگر بصورت مجاری انجام می شود مجوز فعالیت دریافت کنید. یکی از راهکارها استفاده از نماد های اعتماد و نماد ساماندهی پایگاههای اینترنتی است. با توجه به اینکه دریافت هر یک از این نمادها نیز منوط به داشتن مجوز فعالیت است، بهتر است نسبت به جواز کسب یا پروانه بهره برداری سازمان صنعت، معدن و تجارت اقدام کنید.
(1395/01/18)
با سلام،قبلا گواهینامه ثبت علامت را دریافت نموده ایم برای اینکه نسخه انگلیسی این گواهینامه را برای استفاده در سایت های تبلیغاتی تجاری داشته باشیم چه اقدامی لازم است انجام شود،لطفا راهنمایی بفرمایید.
(1395/01/21)
با سلام و احترام برای گرفتن گواهی علامت با عنوان لاتین به ثبت برند اقدام نمایید.
(1395/01/14)
با سلام و عرض ادب در صورتی که شخص حقیقی برای ثبت علامت تجاری شخصا نمی خواهد به اداره جهت پیگیری و ..مراجعه کند، می تواند به شخص دیگری وکالت بدهد که شخص نه وکیل دادکستری باشد و نه در شرکت مربوط به ثبت برند فعالیت داشته باشد؟(مثلا برادرم پیگیر باشند چون در قسمت اظهارنامه ثبت علامت تجاری شخص حقیقی ،برای پیگیری امور دو آیتم تعریف شده یا خود شخص حقیقی یا وکیل دادگستری ) با سپاس
(1395/01/22)
با سلام و احترام جهت پیگیری ثبت برند اشخاص حقیقی بدون داشتن وکالت نامه میتوان پیگیری نمود.
(1394/12/03)
با سلام بنده 1علامت تجاری در طبقه 12 ثبت کردم میتونم این کالاهارو بسته بندی کنم یا نه احتیاج به مجوز بسته بندی دارم؟
(1394/12/05)
باسلام و احترام ثبت برند به تنهایی رافع مسئولیت ها و مجوزهای مورد نیاز شما نیست. پس مثلاً اگر یک برند را در حوزه ای ثبت کردید باید مجوزهای لازم را نیز برای تولید، توزیع یا بسته بندی مطابق با قوانین مربوطه اخذکنید.
(1394/10/19)
با سلام و احترام یه آدرس اینترنتی به ذهن بنده رسیده که برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ثبت کنم. وقتی سرچ کردم متوجه شدم وبلاگی ( نه سایت) با این ادرس وجود داره. البته پسوند سایت ارائه دهنده را دارد. مثل isam.blogfa.com آدرس مورد نظر اصلن مثل ایسام معروف و فعال نیست و با بررسی متوجه شدم که فقط در ماه های تیر و مرداد 94 پست گذاشته و آدرس یک فروشگاه را داده است. زمینه فعالیت نیز با آنچه در ذهن من است متفاوت است. سوال بنده اینه که میتونم اون آدرس رو بصورت سایت و در دامین های مختلف ثبت کنم و کارم رو شروع کنم یا اگه حسب اتفاق ایشون از من شکایت کنه حق رو به ایشون میدن که قبلا آدرس مشابهی رو با شرایط فوق ایجادکرده؟ متشکرم.
(1394/10/29)
باسلام و احترام به طور کلی ثبت دامنه اینترنتی، در صورتیکه متعارضین اسناد ثبتی قانونی ارائه نکنند مشمول قانون ثبت علائم تجاری نمی شود. درواقع هریک از طرفین زودتر اقدام به ثبت برند نماید می تواند حقوق استفاده از برند را از دیگری سلب نماید.
(1394/10/29)
باسلام و احترام به طور کلی ثبت دامنه اینترنتی، در صورتیکه متعارضین اسناد ثبتی قانونی ارائه نکنند مشمول قانون ثبت علائم تجاری نمی شود. درواقع هریک از طرفین زودتر اقدام به ثبت برند نماید می تواند حقوق استفاده از برند را از دیگری سلب نماید.
(1394/10/29)
باسلام و احترام به طور کلی ثبت دامنه اینترنتی، در صورتیکه متعارضین اسناد ثبتی قانونی ارائه نکنند مشمول قانون ثبت علائم تجاری نمی شود. درواقع هریک از طرفین زودتر اقدام به ثبت برند نماید می تواند حقوق استفاده از برند را از دیگری سلب نماید.
(1394/10/16)
باسلام من نام بومیران راباعکس مرغ جهت گوشت به ثبت رساندم بعد فهمیدم که کلمه بومیران راباعکس مداد وفروشنده قاب وکارهای هنری ثبت شده آیا ثبت میشود یارد خواهد شدراهکاری بفرمایید راستی گوشت مرغ های من بومی هستند
(1394/10/29)
باسلام و احترام با توجه به اینکه طبقات کالایی کاملاً متفاوت است امکان ثبت بسیار بالاست و نگران نباشید. ضمناً منظور شما باید از ثبت احتمالاً تکمیل و ارسال اظهارنامه باشد، چون در صورتی ثبت خواهد شد که شماره و تاریخ ثبت دریافت کنیدو پس از آن گواهی ثبت به شما تحویل شود.
(1394/10/15)
سلام من یه درخواست ثبت لوگو تجاری که هم از شکل هم نوشته انگلیسی استفاده شد میتوان آنرا ثبت کرد ایراد به نوشته انگلیسی در لوگو نیست ؟ از این برند میتوان به عنوان برند کالاهای وارداتی و صادراتی استفاده کرد . باید از اداره خاصی مجوز گرفت پیشاپیش از راهنمایی های جنابعالی متشکرم
(1394/10/16)
با سلام و احترام در صورتیکه از کلمات یا حروف لاتین استفاده می کنید باید کارت بازرگانی متعلق به یکی از مالکین ارائه شود. موفق و پیروز باشید
(1394/10/07)
باسلام و خسته نباشید یک شرکت نام یک برند معروف آمریکایی رو به ادعای خودش ثبت کرده آیا واقعا در ایران میتوان با نام یک برند معروف جهانی محصول تولید کرد واقعا این قانون درسته که برند معروف جهانی رو ثبت کنیم باتشکر لطفا کامل توضیح دهید
(1394/10/10)
با سلام فقط در صورتی می توان یک برند خارجی را در ایران ثبت کرد که آن برند بصورت بین المللی ثبت نشده باشد، البته برندهای مشهور و قدرتمند چون طبقات کالایی زیادی را بصورت بین المللی ثبت می کنند، معمولاًنمی توان در کشورهای دیگر ثبت کرد. ولی ممکن است استثنائاتی نیز وجود داشته باشد.
(1395/07/10)
آیا یک فرد با تابعیت خارجی میتواند برند تجاری یا لوگو درایران به نام خودش ثبت کند؟
(1395/07/12)
با سلام بله اتباع خارجی نیز می توانند برند تجاری در ایران ثبت کنند.
(1394/10/03)
سلام شخصی علامتی با نام کاسمارا ثبت نموده و الان نیزدر ماهواره گن کاسمارا میفروشد و شکایتی بر علیه وب سایتهایی که دربعنوان فروشگاه اینترنتی گن کاسمارا را میفروشد نمود ه خال گن و کلمه کاسمارا کمپانی و لوگوی معروفی درجهان است آیا شکایت وی به نتیجه میرسد با تشکر
(1394/10/05)
با سلام در صورتیکه کمپانی معروفی که اشاره کردید برند خودش را بصورت بین المللی و در طبقه کالایی مورد نظر فرد شاکی قبلاً ثبت کرده باشد، شکایت شاکی به نتیجه نخواهد رسید.
(1394/09/29)
با سلام آیا این امکان وجود دارد که علامت تجاری یک شرکت خارجی را در ایران ثبت کنیم؟
(1394/09/30)
با سلام و احترام بله البته اگر بصورت بین المللی ثبت نشده باشد و یا در ایران به ثبت نرسیده باشد، شما می توانید در خواست ثبت آن را به سازمان ثبت اسناد و املاک ارائه نمایید. موفق و پیروز باشید
(1394/09/17)
با سلام سوالم رو با یک مثال طرح میکنم : در مورد شرکت اسپانیایی MAJORICA که شرکت دی.گری از این برند صرفا با این توضیح که این اسم نام جزیره ای است و هر کس میتواند از آن استفاده کند آیا در صورتی که با چنین مشکلی رو به رو شویم ایا کار شرکت دوم که در اصل رقیب MAJORICA بوده به لحاظ قانونی قابل دفاع است؟ آیا این کار باعث ایجاد شبهخ در میان مصرف کنندگان نمی شود؟ آیا استفاده از برچسب برای شرکت دوم نوعی تخلف از قانون علائم تجاری محسوب می شود یا خیر؟ ایا امکان تعدیل برچسب زنی یا برند سازی می تواند از ایجاد شبهه در مصرف کننده جلوگیری کند؟ آیا MAJORICA یک نام برند معتبر است یا تنها علامت تجار
(1394/09/25)
باسلام و احترام خیر، نام جزیره یک نام خاص است، اگر استفاده از کلمات عام منظور شرکت دوم باشد، باید گفت که نام اختصاص یافته به جزیره یک نام عام نیست. در صورتیکه کالاهای شرکت دوم که بر روی آنها برچسب MAJORICA خورده است با کالاهای شرکت مالک برند یکی باشد، مطمئناً مصرف کننده را گمراه خواهد کرد. این کار عیناً تخلف از قانون است و توسط مالک برند قابل پیگیری است. مگر اینکه کالاهای شرکت دوم ماهیتاً با کالاهای مالک برند متفاوت باشد. که در اینصورت نیز باید قبل از بهره برداری از آن، وضعیت ثبت آن توسط مالک یا سایرین بررسی شود. پیشنهاد بنده به عنوان کارشناس این حوزه، خودداری از این
(1394/08/19)
با سلام امکان اینکه دو لوگو را بخواهیم با هم ثبت کنیم که دقیقا مثل هم باشند فقط یکی فارسی نوشته شده باشد و یکی انگلیسی هست؟ در قسمت انتخاب کالاها و خدمات برای ثبت اظهار نامه لوگو هر چند زمینه فعالیت که بخواهیم میتوانیم انتخاب کنیم؟ و آیا بابت هر زمینه فعالیت باید 400000 ريال پرداخت کنیم یا کلا یک بار مبلغ 400000ريال باید پرداخت شود؟
(1394/09/08)
با سلام و احترام البته می توان هردو رادریک گواهینامه ثبت علامت تجاری درخواست ثبت کرد، به شرط اینکه کارت بازرگانی هم ارائه شود، چون استفاده از کلمات بیگانه نیاز به ارائه کارت بازرگانی دارد. هر طبقه کالایی که ممکن است شامل اقلام زیادی از کالاها باشد هزینه ای به مجموع هزینه ها خواهد افزود برای دریافت مشاوره و هزینه دقیق با شماره 02128421838 تماس بگیرید. برا ثبت نام به : e.RESAco.ir مراجعه فرمایید.
(1394/08/14)
برای یک سایت شخصی متقاضی ثبت لوگوی آن هستم و بصورت شخص حقیقی فعالیت میکنم. اصولا برای سایت لوگو ثبت می شود؟چطور می توان از استفاده از لوگو ی ثبت شده در مثلا نشریات مکتوب جلوگیری کرد؟آیا طبقه ی خاصی نیاز است؟ درمتن لوگووحروف لاتین دارد ولی نه کارت بازرگانی دارم و نه می دانم مجوز چه جایی را باید ارائه کنم. لطفا راهنمایی کنید.
(1394/09/08)
با سلام شما برای مجوز فعالیت وبسایت باید به اداره کل ارشاد مراجعه فرمایید. اگر قصد ثبت نام لاتین وبسایت رانیز دارید باید حتماً کارت بازرگانی ارائه کنید. یا با کسی که دارای کارت بازرگانی است، مشارکتاً برند را ثبت و در پایان مالکیت را از طریق وکالتنامه، در دفاتر اسناد رسمی در اختیار بگیرید.
(1394/06/02)
با سلام و عرض ادب و احترام.یه سوال داشتم و تا به امروز جواب درست و حسابی از هیچ کسی دریافت نکردم.بنده در شرف احداث یه واحد تولیدی هستم.میخواستم ببینم میتونم یه اسم خارجی رو روی محصولم بزارم؟آیا امکانش هست؟بعضی ها میگن نه چون غیر قانونی هستش ولی من خودم شاهد حضور کالاهای تولیدی تو بازار هستم که تو ایران تولید میشن و قانونا هم مجوز دارن.این دوگانگی داره منو گیج میکنه.ممنون میشم راهنماییم بکنید.چون انتخاب یه اسم خارجی برا محصولم حیاتیه.بینهایت متشکرم
(1394/09/08)
با سلام البته که امکان ثبت نام خارجی برای کالای تولید داخل وجود دارد و هیچ ممنوعیتی وجود ندارد. کافیست شما کارت بازرگانی داشته باشید یا با کسی که دارای کارت بازرگانی است، مشارکتاً برندی را به زبان خارجی ثبت کنید. برای ثبت نام در سامانه و یا تکمیل مدارک لازم به آدرس: e.RESAco.ir مراجعه فرمایید.
(1394/05/18)
اگر تقاضای ثبت علامت تجاری با حروف لاتین داشته باشم میتوانم از کارت بازرگانی پسرم استفاده کنم ؟
(1394/05/18)
بله شما می توانید، با واگذاری درصدی از مالکیت برند - حتی 1درصد هم کافیست - به نام ایشان مشترکاً درخواست ثبت داده و در زمان ارسال مدارک فقط کارت بازرگانی ایشان را ارسال فرمایید.
(1394/05/16)
برای ثبت برند لاتین تنها گزینه صادرات موجود است. اگر برند را به عنوان صادرت ثبت کنیم می توان جلوی واردات برند مشابه را گرفت؟
(1394/09/08)
شما می توانید در صورتیکه برند شما در موضوع واردات ثبت نشده است، آنرا ثبت کنید و تفاوتی در نام فارسی یا لاتین برند ندارد. برای دریافت مشاوره بیشتر لطفا ثبت نام کنید: e.RESAco.ir موفق و پیروز باشد
(1394/05/18)
خیر، چون برند شما در یک گروه خاص ثبت می شود، فقط در آن گروه اجازه انحصاری فعالیت دارید و در گروههای دیگر، نمی توانید ادعای مالکیت داشته باشید. موفق باشید
(1394/04/28)
با سلام و تشکر از راهنماییهایتان آیا میتوان نام تجاری را از ترکیب چند کلمه انتخاب کرد؟یا نام شرکت ثبت شده را به عنوان نام تجاری تعیین کرد؟ مثلا "سامانه صنعت فارس" یا " لامپ کم مصرف" با تشکر
(1394/09/08)
سلام و عرض ادب بله به شرط اینکه هیچ یک از کلمات ثبت نشده باشند و کلمات عام نیز در عنوان برند هیچ مزیتی ندارد چون در گواهینامه ذکر خواهد شد که شما حق استفاده انحصاری از کلمات عام مثل: «لامپ کم مصرف» را ندارید. همچنین کلمه صنعت نیز عام می باشد. برای دریافت مشاوره ثبت برند تجاری در سامانه ثبت نام کنید: http://e.RESAco.ir
(1394/04/29)
با سلام و احترام، استفاده از چند سیلاب در نام تجاری یک مزیت محسوب نمی شود بلکه با انتخاب تعداد سیلاب بیشتر امکان رد برند را بیشتر خواهید کرد چون در صورتیکه هر یک از کلمات موجود در نام چند بخشی شما، ثبت شده باشد، کارشناس اداره ثبت، درخواست ثبت را رد خواهد کرد. ولی اگر پس از استعلام کلمات غیر عام موجود در نام انتخابی شما ثبت نشده باشد، می توان درخواست ثبت آن را به سازمان ثبت ارسال نمود. برای راهنمایی بیشتر می توانید با شماره 02128421838 داخلی 6 تماس بگیرید.
شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید.
تشخیص دهنده ربات:
سازمان ثبت اسناد و املاك كشور
ثبت برند

مرکز صدورگواهینامه های ایزو ISO9001:2008 و ...

ایران کد ( کد ملی کالا و خدمات ) و بارکد بین المللی GS1

رفع نقص ثبت علامت تجاری و رفع اخطار اداری ثبت علامت و نام تجاری
رفع نقص و اخطار اداری علامت

طراحی لوگو
طراحی لوگو

ثبت شرکت

راهنماي ثبت نام در سامانه علائم تجاری و مدارك مورد نياز

استعلام علامت تجاری
استعلام برند

   پيگيري درخواست خدمات