صفحه اصليتماس بامانقشه سايتنسخه موبایل
  
  
 
 
چاپ   

سوال و جواب در مورد ثبت و استفاده از علائم تجاری

امتیاز کاربران به سوال و جواب در مورد ثبت و استفاده از علائم تجاری
2.7 از 5 از مجموع 15 رای ثبت شده
امتیاز شما:
 1- آیا علامت تجارتی در ایران مورد حمایت قانون قرار می گیرد؟ 
 ج :بله علامت تجارتی در ایران قابل حمایت است. اتفاقا ایران از سال1310 جزئ معدود کشورها ئی در آسیا می باشد که موضوعات مربوط به حمایت از علائم تجاری را در قوانین داخلی خود آورده است . ثبت علائم و اختراعات مصوب 1310و آئین نامه اجرائی این قانون مصوب 1337 مبنای این حمایت می باشد.


2- استفاده از علامت تجارتی چه مزایائی را دارد؟
ج : اول باید بین استفاده از علامت تجاری بدون ثبت آن و استفاده از علامت تجارتی که ثبت شده است تفاوت قائل شد. در قسمت اول حمایت از آن بسیار مشکل است هرچند حقوقی را برای استفاده کننده مستمر در قانون ثبت علائم پیش بینی شده است . اما اگر علامت را ثبت نموده اید مزایای زیر را دارد: 1- می توانید آنرا روی کالای خاصی که طبقه آن مشخص است درج کنید 2- می توانید از واردات و صادرات آن کالا بدون مجوز شما انجام پذیرفته جلوگیری کنید 3- می توانید از عرضه و فروش آن بدون مجوز شما ممانعت به عمل آورید 4- می توانید اجازه استفاده از آنرا در مقابل توافقات مالی به شرکتها و اشخاص دیگر بدهید 5- می توانید بازار محصولات خود را گسترش انحصاری دهید. 6- علامت تجاری اهرمی برای رقابت مطلوب می باشد 7- مبنای یک بازاریابی مناسب می باشد 8- عنصری برای تمیز کالاها از هم می باشد 9- و بسیاری از منافع اقتصادی دیگر.......


3- چه کسانی می توانند از علامت تجارتی استفاده کنند؟
جواب : کسی که علامت تجارتی به نام او ثبت شده است و کسی که علامت موقتا یا دائم از سوی مالک به وی منتقل گردیده است.


4- آیا می توان با استفاده از علامت تجارتی واردات برخی کالاها را انحصاری کرد؟ 
جواب : بله ، این موضوع به لحاظ حقوقی است که یک فرد نسبت به مالکیت خود پیدا می کند . یعنی علامت تجارتی وقتی توسط یک شخص یا شرکت ثبت می شود حق استفاده از آن مربوط به ثبت کننده می باشد . کس دیگری نمی تواند از آن استفاده کند . بنابر این اگر شخصی با یک کارخانه تولید نوشابه قرار دادی داشته باشد که روزانه 1000 بطری با نام و علامت تجارتی تحت مالکیتش تولید کند . این کالاها با شرط ثبت علامت بر روی آن فقط برای سفارش دهنده قابل حمایت است و ایشان می تواند از این علامت استفاده و مانع استفاده دیگران و حتی کارخانه تولید کننده از علامت تجاری متعلق به سفارش دهنده نیز بشود.

 


5- آیا می توان از علامت تجارتی دیگری استفاده نمود؟
جواب : اگر بدون اجازه مالک علامت تجارتی باشد خیر


6- آیا می توان علامت تجارتی مشهوری که در ایران به ثبت نرسیده است را به نام خود ثبت نمود؟
 ج: می توان چنین در خواستی را داشت . اما چون غالب علامتهای مشهور درکشورهای عضو کنوانسیونهای جهانی که ایران هم به آن پیوسته است از جمله کنوانسیون پاریس به ثبت رسیده است بعدها مالکین علامت به محض اطلاع می توانند علاوه بر در خواست ابطال علامت شما از شما ضرر و زیانهای هنگفتی را نیز مطالبه کنند . البته اداره مالکیتهای صنعتی با یک بر خورد عرفی به موضوع می پردازد و اغلب چنین در خواستهایی را نمی پذیرد.


7- اگر شخصی بدون اجازه مالک علامت از علامت تجارتی وی استفاده کند چه مجازاتی را دارد.
 ج: می توان چنین در خواستی را داشت . اما چون غالب علامتهای مشهور درکشورهای عضو کنوانسیونهای جهانی که ایران هم به آن پیوسته است از جمله کنوانسیون پاریس به ثبت رسیده است بعدها مالکین علامت به محض اطلاع می توانند علاوه بر در خواست ابطال علامت شما از شما ضرر و زیانهای هنگفتی را نیز مطالبه کنند . البته اداره مالکیتهای صنعتی با یک بر خورد عرفی به موضوع می پردازد و اغلب چنین در خواستهایی را نمی پذیرد.

8- آیا می توان محصولاتی را که با علامت تجارتی تحت مالکیت من وارد شده است ولی از من هیچگونه مجوزی گرفته نشده است توقیف نمود؟
 ج: اصولا هر محصولی که با یک علامت تجارتی ثبت شده در ایران وارد می شود یا باید توسط مالک آن و یا شخصی که نمایندگی وکالت و یا اجازه واردات از سوی مالک دارد ترخیص شود . چنانچه شما مالک علامت تجارتی هستید و از این واردات اطلاع پیدا نمائید می توانید از طریق مراجع قضائی مانع واردات آن کالا شد و آنرا توقیف نمود.


9- مدتی که توسط قانونگذار ایرانی از علامت تجاری حمایت شده است چند سال است؟
ج: 10 سال از تاریخ ثبت اظهارنامه در اداره مالکیتهای صنعتی


10- آیا می توان در هر دادگاهی در کشور اقامه دعوی در رابطه با موضوعات علامت تجاری نمود.
 ج: طرح دعوی بلااشکال است . باید دانست فقط دادگستری شهر تهران می تواند به این دعوی رسیدگی نماید اما این موضوع مانع از این نیست که دادگاههای سایر شهرستانها از رسیدگی اولیه و مقدماتی استنکاف نمایند بلکه به صراحت قانون سایر محاکم در شهرستانهای دیگر باید اقدامات مقدماتی را انجام دهند و حتی می توانند تا مرحله صدور قرار تامین اقدام و پرونده را برای ادامه رسیدگی به تهران ارسال کنند.


11- آیا علامتهای تجارتی سایر کشورها در ایران حمایت می شود.
ج:فقط کشورهائی که عضو کنوانسیون پاریس هستند می توانند از حمایت در ایران هم بر خوردار شوند.


 12- من مدتهاست که از یک لوگو (مارک) برای محصولاتم استفاده می کنم و مدتی است فردی علامت مرا روی محصولات خود می چسپاند . ولی من آنرا تا کنون ثبت نکرده ام ؟آیا من می توانم از این فرد شاکی شوم ؟
 ج: بله می توانید اما باید مدارک کاملی که سابقه استعمال شما را از دو جنبه اول سبق استفاده و دوم استفاده مستمر شما باید اثبات شود . البته یک پروسه پیچیده حقوقی است که باید توسط اهل فن پیگیری شود.


13- آیا می توان علامتی را با حروف انگلیسی ثبت نمود؟
بله


14- می توان یک نوشته را به جای شکل خاص به عنوان علامت تجارتی ثبت کرد؟
ج: بله می توان نقش یا شکل یا حروف را به عنوان علامت تجارتی ثبت نمود


15- فرق لوگو ، مارک و علامت تجاری چیست؟

ج: چه در متون خارجی و چه در قوانین ایران هیچگونه اشاره ای به واژه لوگو نشده است و یک اصطلاح عامیانه محسوب می شود اما مارک به تنهائی کاربرد ندارد بلکه ترید مارک TRADE MARK همان معنی علامت تجارتی را دارد و در کشورهای دیگر مساوی با علامت تجارتی می باشد.


16- آیا می توانم لوگوی طراحی شده خود را به عنوان علامت تجارتی ثبت کنم ؟
 ج :بله می توانید البته شرایط شکلی را باید رعایت کنید یعنی باید یا نقش باشد یا تصویر یا حروف یا مختلط و اندازه آنهم باید 10*10 باشد و در 10 نسخه نیز تهیه شود و سایر شرایط مربوط به ثبت از جمله شباهت با دیگر مارکها نداشته و........


17- برای اقامه دعوی علیه سوء استفاده کننده از یک علامت تجاری چه مدارکی لازم است؟
ج: گواهی ثبت علامت تجارتی که باید از سوی اداره مالکیتهای صنعتی صادر شده باشد اگر مالک شخص حقیقی است باید مدارک اثبات کننده هویت خود اگر شخص حقوقی است باید آخرین آگهی تاسیس مدارکی که دلایل اثباتی شما محسوب می شسوند مانند استشهادیه محلی یا تامین دلیل یا پکینگ لیست گمرگی و غیره اگر دعوی توسط وکیل مطرح می شود باید وکالتنامه نیز ضمیمه باشد.


18- آیا هر علامتی قابلیت ثبت دارد؟
ج: خیر در قانون ثبت علائم و اختراعات محدودیتهائی برای ثبت برخی از تصاویر نقوش و علامتها پیش بینی شده است و اداره ثبت مالکیتهای صنعتی نیز عرفا و برابر رویه عملی خود محدودیتهائی را قائل می شود از جمله : پرچم جمهوری اسلامی ايران و سایر کشورها ، علامتهای دولتی و نشانهای دولتی ، تصاویر و سخنان مقامات رسمی ،هر گونه نوشته تصویر و نقوشی که موهوم به انتساب به مقامات دولتی و رسمی باشد ، علامات سازمانها و موسسات و نهادهای دولتی ، علامات موسسات ذسمی دیگر مانند هلال احمر وصلیب سرخ ، تصاویر ، جملات و نقوش خلاف عفت عمومی و خلاف انتظامات عمومی


19- طبقات در ثبت علامت تجارتی چه کاربردی دارد؟
ج: به طبقه ای که به عنوان نمونه در اینجا ذکر می کنم توجه کنید : هر گاه شما برای علامت تجاری اقدام کنید باید مشخص کنید این علامت را برای چه نوع کالاهائی بکار می برید . قانون شما را موظف می سازد که نوع کالاهایتان را ذکر کنیذ . در قانون نیز گروهی از کالاهای هم سان را در یک طبقه قید نموده اند و کالاهای شما باید در یکی از این طبقات ذکر شده باشد مثلا" : طبقه 8 - انواع ابزار و لوازم دستي ( كه با دست كار مي كنند ) ، سرويس كارد و قاشق و چنگال ، سلاح كمري ، تيغ . مثلا اگرعلامت تجارتی خاصی معرف چرخ گوشت دستی باشد و شما تقاضای ثبت آنرا کنید باید در این طبقه ثبت شود . البته باید دانست که شما مختار هستید نام هر نوع کالا را ذکر کنید و در خواست ثبت سایر کالاهای غیر مرتبط را نیز در طبقات متفاوت داشته باشید نکته : اداره ثبت مالکیتهای صنعتی بنا بر روشی که منشائ قانونی به نظر بنده ندارد از پذیرش اظهار نامه ثبت علائمی که مجوز فعالیت رسمی در آن نداشته باشید اعلام بهانه می نماید.


20- آیا اختصاص چند طبقه به یک علامت برای مالک علامت در رابطه با سایرطبقات ایجاد حق می کند؟
 ج: خیر بنا بر نظریه اغلب حقوقدانان هر علامت تجارتی فقط در طبقاتی که برای آن گواهی ثبت در یافت داشته اند ایجاد حق نموده و اشخاص دیگر می توانند سایر طبقات را ثبت نمایند . البته مشکلات حقوقی خاصی از جمله شباهت علامت تجاری و وجوه آن پیش خواهد آمد که بحث حقوقی مفصلی دارد . ما توصیه می کنیم شما از هیچ علامت تجارتی تحت مالکیت دیگران تحت هیچ شرایطی استفاده نکنید.


21- آیا می توان یک علامت تجارتی را برای هر کالائی نصب کرد؟
ج: در قوانین موجود منعی ندارد مشروط بر اینکه علامت نصب شده متعلق به دیگری نباشد . و اگر خواهان حمایت قانون باشید باید کالا و طبقه را نیز رسما ثبت نمود.


22- اداره مالکیتهای صنعتی چیست و چه اداره ای است ؟
 ج:اداره مالکیت صنعتی ادره دولتی است که از زیر مجموعه های سازمان ثبت اسناد و املاک محسوب و جزئ قوه قضائیه محسوب می شود . وظیفه این اداره ثبت علامتهای تجارتی و اختراعات می باشد . به این جهت صنعتی گفته می شود که معمولا اختراع جنبه صنعتی دارد و علامتهای تجاری نیز بر روی کالاهای صنعتی نصب و معرف محصولات ناشی از تولیدات صنعتی می باشند در مقابل اداره ثبت مالکیت صنعتی ادرات و سازمانهائی هستند که به ثبت مالکیتهای ادبی و هنری می پردازند مانند شورایعالی انفورماتیک در خصوص نرم افزارها و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در ثبت آثار سینمائی و نویسندگان . در ایران ادراه ثبت شرکتها و مالکیتهای صنعتی در یک محل و تحت نظارت یک مدیر کل فعالیت دارند و بخش ثبت شرکتها دارای یک رئیس زیر نظر مدیر کل و نیز بخش مالکیتهای صنعتی نیز دارای یک رئیس و ایشان هم زیر نظر مدیر کل انجام موظیفه می نمایند.


23- اداره ثبت شرکتها با اداره مالکیت صنعتی چه تفاوتی دارد؟
 ج: به سوال 22 مراجعه کنید وبا این توضیح که اولی به ثبت شرکتها و تلویحا نام شرکتها می پردازد و دومی به ثبت علامتهای تجاری و اختراعات و هر دو یک اداره را تشکیل می دهند.


 24- اگر من الان به اداره ثبت شرکتها و مالکیتهای صنعتی مراجعه و تقاضای ثبت علامت تجارتی بنز را برای پارچه داشته باشم چه اتفاقی خواهد؟
 ج: معمولا اداره ثبت شرکتها با رویه عدم پذیرش جواب شما را به لحاظ معرف و مشهور بودن علامت را می دهد . اما اگر کمپانی بنز علامت خود را در ایران به ثبت نرسانده باشد و نیز پارچه را به عنوان کالای مورد نظر خود ثبت نکرده باشد می توان چنین در خواستی را مطرح نمود . البته این حق برای کمپانی بنز محفوظ است که نسبت به ثبت علامت توسط شما معترض شده و تقاضای جبران خسارت بنماید . و در آخر اعلام می کنیم که شما با طرح چنین در خواستی در گیر یک موضوع پیچیده و سنگین حقوقی خواهید شد.

 نظرات
شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید.
تشخیص دهنده ربات:
سازمان ثبت اسناد و املاك كشور
ثبت برند

مرکز صدورگواهینامه های ایزو ISO9001:2008 و ...

ایران کد ( کد ملی کالا و خدمات ) و بارکد بین المللی GS1

رفع نقص ثبت علامت تجاری و رفع اخطار اداری ثبت علامت و نام تجاری
رفع نقص و اخطار اداری علامت

طراحی لوگو
طراحی لوگو

ثبت شرکت

راهنماي ثبت نام در سامانه علائم تجاری و مدارك مورد نياز

استعلام علامت تجاری
استعلام برند

   پيگيري درخواست خدمات